content top

Projektowanie – wymagania przeciwpożarowe dla budynków

images-47W projektowaniu dużych obiektów, niezwykle znaczące jest dokładnie dobranie poszczególnych elementów pod względem odporności ogniowej. Dotyczy to zarówno rozwiązań konstrukcyjnych, jak i architektonicznych i instalacyjnych. W projektowaniu korzysta się z współpracy rzeczoznawców do spraw przeciwpożarowych, którzy w finalnym etapie uzgadniają dana dokumentację. To oni pomagają w dobraniu odpowiedniej klasyfikacji budynku i dokładnych wymagań dla ich poszczególnych elementów składowych.

Warunki techniczne bardzo dokładnie określają wszystkie wymagania przeciwpożarowe i stanowią bardzo obszerną część całości przepisów. Ze względów pożarowych ważne jest również prawidłowe zlokalizowanie obiektu na działce i dostępność odpowiednich elementów, jak hydranty do zewnętrznego gaszenia pożaru czy drogi pożarowe dla podjazdu wozów strażackich. Z punktu wiszenia ewakuacji, szczególnie istotne jest zastosowanie odpowiednich wymiarów: szerokości przejść komunikacyjnych i drzwi na drogach ewakuacyjnych oraz wysokości dróg ewakuacyjnych. Niezbędne jest również zaprojektowanie odpowiedniego rodzaju wyposażenia instalacyjnego w zależności od klasyfikacji ogniowej budynku. Są to przykładowo takie systemy jak: instalacja tryskaczowa, oświetlenie ewakuacyjne, oświetlenie przeszkodowe, dźwiękowy system ostrzegawczy czy hydrantów wewnętrznych.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>