content top

Projektowanie – wymagania dla pomieszczeń mieszkalnych i sanitarnych

_MG_9862_2mWarunki techniczne dla obiektów budowlanych, bardzo dokładnie określają wymagania co do pomieszczeń różnego rodzaju. Poza samą kwestią wysokości i oświetlenia, informują również o innych ich parametrach. Dla wielu wnętrz o określonych funkcjach przedstawiane są wymagania dla ich wymiarów minimalnych i wyposażenia. Szczególnie dokładnie jest to opracowane dla pomieszczeń mieszkalnych jak i toalet ogólnodostępnych. Dzieje się tak głównie dlatego, że szczególnie te wnętrza powinny być funkcjonalne, łatwe w urządzaniu i użytkowaniu.

Dla mieszkań określana jest minimalna powierzchnia przynajmniej jednego pomieszczenia i powinna ona wynosić minimum szesnaście metrów kwadratowych. Ponadto przepisy wyznaczają minimalne szerokości dla pokoi sypialnianych i kuchni w zależności od tego czy mieszkanie jest jedno- czy wielopokojowe. Wymagana najmniejsza szerokość korytarzy również jest określona przepisami i wynosi 120 centymetrów w świetle wykończonych ścian. Przepisy charakteryzują również rodzaje wyposażenia jakie muszą pojawiać się w konkretnych wnętrzach, Szczególnie dotyczy to takich pomieszczeń jak łazienki, toalety i kuchnie. Dla organizowania toalet pracowniczych, a także pomieszczeń higieniczno-sanitarnych jak sztabie czy natryski zbiorowe w różnych obiektach, przydatne są warunki techniczne jak i przepisy szczegółowe. W tego typu pomieszczeniach, obowiązują dodatkowe przepisy bhp.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>