content top

Projektowanie – komunikacja w budynku

pobrane-81We wszystkich budynkach niezmiernie ważne są przestrzenie służące do komunikacji. Mowa tuta między innymi o: schodach, które stanowią połączenie pomiędzy poszczególnymi kondygnacjami, korytarzach czy urządzeniach dodatkowych jak windy osobowe i towarowe. Projektując wszystkie takie elementy w obiektach, należy koniecznie postępować według przepisów. Gwarantuje to nie tylko wygodę użytkowania, ale przede wszystkim bezpieczeństwo w obiekcie, związane na przykład z odpowiednimi szerokościami przejść komunikacyjnych wykorzystywanych jako drogi ewakuacyjne w razie pożaru. Bardzo dokładnej analizie zostały poddane schody. W zależności od rodzaju obiektu, a głównie jego funkcji, przepisy określają minimalne wymiary dla szerokości biegów i spoczników, a także maksymalne wysokości stopni schodowych i ich ilości w jednym biegu. Ponadto warunki techniczne określają prosty przepis na funkcjonalne kształtowanie geometrii schodów. Dokładnie określa to wzór, według którego podwojona wysokość stopnia plus jego szerokość, powinna dawać w wyniku wymiar od 60 do 65 centymetrów.

Dla schodów określona jest również konieczność stosowania odpowiednich zabezpieczeń. Mowa tutaj o balustradach i poręczach schodowych. Ich minimalna wysokość powinna wynosić 110 centymetrów. Przepisy charakteryzują również maksymalne wymiary prześwitów pomiędzy wypełnieniami balustrad, a także konieczność stosowania specjalnych zabezpieczeń na poręczach, na przykład w obiektach szkolnych.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>